Zarządzanie stroną internetową z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Niezbędna jest do tego nie tylko profesjonalna wiedza, ale także umiejętność posługiwania się językiem HTML. Niemniej jednak właśnie w tym celu powstały systemy CMS, by umożliwić osobom bez specjalistycznej wiedzy biegłą obsługę swoich witryn internetowych. Tak więc co warto wiedzieć o tych funkcjonalnych systemach?
Co oznacza skrót CMS?
Zanim przejdziemy do wyjaśnień co to CMS? to w pierwszej kolejności warto wyjaśnić co oznacza skrót CMS. Otóż został on utworzony od pierwszych liter angielskich słów Content Managment System, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza system zarządzania treścią. Z pewnością każdy kto prowadzi własną stronę internetową, dobrze wie, że musi ona zawsze być świetnie zorganizowana, a także aktualna. Niemniej jednak do prowadzenia profesjonalnej witryny internetowej, niezbędna jest znajomość języka programowania HTML. Okazuje się, że z systemem CMS, można zarządzać treścią na stronie internetowej, bez zaawansowanej wiedzy z zakresu HTML. Tak więc co to jest CMS? Jest to swoisty system, dzięki któremu można w prosty i szybki sposób edytować, tworzyć oraz aktualizować zamieszczone w witrynie treści. Niezwykle istotny pozostaje fakt, że system CMS jest ogólnodostępny i może posiadać go dosłownie każdy użytkownik, który prowadzi własną stronę internetową. Jego obsługa jest niesamowicie prosta, gdyż wymaga jedynie zalogowania się do panelu administratora, z którego można wykonać większość zadań odnośnie modyfikowania treści w witrynie.
Chcesz lepiej prowadzić biznes?
Jaki CMS wybrać?
Jeśli posiadacie stronę internetową, to z pewnością system do zarządzania treścią staje się niezbędny. Jednak pojawia się pytanie: CMS – jaki wybrać? Okazuje się, że istnieje kilka rodzajów oprogramowania CMS, niemniej jednak zwykle działają one na podobnej zasadzie. W pierwszej kolejności, zanim użytkownik wybierze odpowiedni CMS, powinien zastanowić się:
- jak bardzo rozbudowana jest jego witryna?
- jakie funkcjonalności ma posiadać jego strona internetowa?
Wówczas może zdecydować się na wybranie CMS ze znacznie większą liczbą możliwych wtyczek, co jednocześnie zwiększy możliwości witryny lub zdecydować się na nieco prostsze rozwiązania, które z pewnością będą łatwiejsze w obsłudze, szczególnie dla początkujących użytkowników. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, czy lepiej sprawdzi się autorski system CMS czy być może CMS typu open source. Autorskie systemy CMS są o wiele bardziej skomplikowane, gdyż tworzone są pod konkretne witryny, więc do jego obsługi, może być wymagana specjalistyczna wiedza. Znacznie większe grono posiadaczy stron internetowych wybiera CMS typu open source, które gwarantują prostotę, a także intuicyjną obsługę panelu administratora. Kolejno warto porównać systemy CMS pod względem bezpieczeństwa, a także wydajności. Im bardziej wydajny będzie system, tym efektywniej będzie można modyfikować stronę i dodatkowo ją rozbudowywać oraz zwiększać funkcjonalność. Mniej wydajne systemy CMS sprawdzą się za to świetnie w przypadku prostych witryn, które nie są zbyt wymagające.