WordPress to jeden z najbardziej popularnych systemów pozwalających na tworzenie blogów i stron firmowych. Posiada on szereg dodatków, w tym wiele darmowych, z których korzystanie zdecydowanie ułatwia prowadzenie witryny. Jednym z takich pluginów jest Elementor, który poleca się przede wszystkim początkującym użytkownikom. Regularne aktualizacje wtyczki i jej nieustanny rozwój sprawiają jednak, że liczba zwolenników zdecydowanie rośnie. Czy i dlaczego warto korzystać z Elementora w WordPressie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Darmowy i płatny Elementor 

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że wtyczka Elementor dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej. Pierwsza z nich to prosty edytor wizualny działający na zasadzie drag and stop, czyli przeciągnij i upuść. Plugin posiada 30 podstawowych elementów, na których możemy pracować. Wtyczka darmowa jest regularnie aktualizowana, jednak minus stanowi brak wsparcia technicznego w przypadku jakichkolwiek problemów. 

Wersja płatna, czyli WordPress Elementor Pro jest o wiele bardziej rozbudowana, gdyż posiada aż 80 gotowych elementów/bloków, jak też edytor pop-upów, edytor nagłówków i stopek. Użytkownik ma możliwość dodania własnych fontów oraz integracji z usługami mailowymi. Można przeprowadzić też edycję stron typu 404 oraz określić funkcje ról dla użytkowników. Do dyspozycji mamy też ponad 300 gotowych szablonów. Wersja Elementor Pro wiąże się także ze wsparciem dla WooCommerce oraz ogólnym wsparciem technicznym 24/7 przez 12 miesięcy od daty zakupienia pluginu.

Elementor Pro – cena 

Jak widać płatna wersja Elementora jest naprawdę rozbudowana, dlatego wiele osób może zacząć zastanawiać się nad jej zakupem. To faktycznie dobry pomysł, gdyż Elementor Pro cena którego jest dosyć przystępna, pomoże nam szybko i sprawnie stworzyć porządną i atrakcyjną wizualnie stronę internetową. Do wyboru mamy cztery plany: Essential Plan, Expert Plan, Studio Plan oraz Agency Plan. Pierwszy z wymienionych jest najtańszy, gdyż zapłacimy za niego 49$ za rok. Kolejne opcje są jeszcze bardziej rozbudowane i dopuszczają instalację na więcej niż jednej stronie www, dlatego cena też rośnie. Jeśli chcemy realizować więcej niż jeden projekt, wówczas warto wybrać któryś z tych planów, natomiast w przypadku jednej witryny wystarczający będzie Essential Plan. 

Elementor – jak używać?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz darmową wersję Elementora, czy płatną, w pierwszym kroku będziesz musiał nauczyć się używać tej wtyczki. Na szczęście nie jest to skomplikowane, gdyż edytor strony jest prosty i przejrzysty. Jako użytkownik zobaczysz okno edycji strony, które będzie podzielone na dwie części. Pierwsza część obejmuje menu z funkcjami, wśród których wymienia się moduły, bloki do wstawienia, funkcje edycji kodu itd., natomiast druga część to wygląd strony na żywo. W sposób płynny możesz edytować dowolny element witryny i widzisz efekt od razu. Tak można konfigurować slidery, wygląd zdjęcia, tekstu i każdą inná dowolną treść na stronie.

Istotna dla wielu użytkowników jest też bogata biblioteka gotowych szablonów. Pracę nad witryną można rozpocząć od wyboru dowolnego motywu, który będziemy edytować zgodnie z własnymi potrzebami i nie potrzebujemy do tego zaawansowanej wiedzy technicznej. 

Jeśli zdecydujesz się na wtyczkę Elementor, jak używać, jak działać to pytania, które pojawią się na samym początku. Nie musisz jednak obawiać się problemów, gdyż jest to plugin, typu page builder, niezwykle prosty w obsłudze. 

Wady i zalety Elementora 

WordPress Elementor posiada swoje wady i zalety. Do tych drugich należy już wspomniana prostota obsługi oraz wiele gotowych, darmowych szablonów do modyfikacji, co znacząco przyspiesza proces tworzenia strony. Plusem są także cykliczne aktualizacje, dzięki którym narzędzie nieustannie się rozwija i staje się coraz bardziej rozbudowane. W wersji płatnej mamy też możliwość korzystania ze wsparcia technicznego. 

Czy są jednak jakieś wady tego rozwiązania? Według specjalistów wadą jest to, że korzystanie z Elementora może spowolnić działanie strony. To dlatego, że witryna stworzona za pomocą tej wtyczki posiada znacznie więcej kodów i skryptów, co przekłada się na czas ładowania strony. Jednak warto wiedzieć, że możliwa jest optymalizacja – aktywowanie na hostingu najnowszej wersji PHP, korzystanie z hostingu z dyskiem SSD, korzystanie z sieci CDN czy usunięcie nieprzydatnych wtyczek. Wadą dla wielu osób będzie też brak licencji wieczystej, a więc konieczność odnawiania licencji każdorazowo po upływie kolejnych 12 miesięcy. 

Jak widać, WordPress Elementor ma swoje dobre i złe strony. Jednak ponad 5 milionów aktywnych instalacji (stan na rok 2020) mówi sam za siebie. Ogromna liczba użytkowników jest zadowolona z działania tej wtyczki. Każdy może sam sprawdzić, czy to jest rozwiązanie dla niego i czy taki sposób tworzenia strony www mu odpowiada, decydując się na instalację darmowej wtyczki, zanim dokonamy zakupu wersji płatnej.

Ostatnie artykuły

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!