Jeśli korzystamy na co dzień z Internetu, oczywiste dla nas jest, że każdy adres strony internetowej poprzedza http lub https. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jakie właściwie jest znaczenie tych elementów. Odpowiedzmy zatem teraz na pytanie, co to za protokoły i do czego właściwie służą.
Protokół http
HyperText Transfer Protocol, czyli właśnie http, to protokół połączeniowy, który jest niezbędny do prawidłowego przesyłania danych pomiędzy serwerem www a przeglądarką. Działanie oparte na zasadzie żądanie-odpowiedź wynika z zastosowania połączenia Transmission Control Protocol (TPC). Nie ma obaw o to, że jakieś fragmenty danych się “zgubią” czy jakieś komunikaty będą powielane. Rozwój stron internetowych – używanie elementów graficznych oraz multimedialnych, wprowadzanie skryptów JS i innych itd. – sprawił, że protokół http także ewoluował. Od tego czasu nawiązywane połączenie trwałe mogło realizować wiele żądań naraz, nawet tzw. żądań potokowych (wysyłanych jedno po drugim bez oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi).
Co oznacza https?
Każdy jednak zauważy, i wspomnieliśmy o tym we wstępie, że istnieją dwa różne elementy poprzedzające adres URL – http oraz https. Znaczenie pierwszego z nich już wyjaśniliśmy. Jednak co oznacza https? Skrót ten można rozwinąć jako HyperText Transfer Protocol Secure. Jest to zatem bezpieczna wersja protokołu http, umożliwiająca szyfrowanie przesyłanych danych pomiędzy serwerem a przeglądarką. Oczywiste jest, że każdy właściciel strony internetowej chciałby mieć pewność, że wszelkie dane z nią związane są całkowicie bezpieczne, dlatego posiadanie strony www z protokołem https to konieczność. Dzięki temu zaszyfrowane zostaną dane, takie jak wiadomości, loginy i hasła (jednak należy pamiętać, że nie szyfruje się adresu IP).
Https – jak włączyć?
Kolejne pytanie, które może pojawić się w związku z https – jak włączyć ten protokół? Należy wiedzieć, że jest on powiązany z certyfikatem SSL, który jest niezbędny do zabezpieczania poufnych danych. Dzięki temu certyfikatowi jest o wiele trudniej przechwycić i odczytać informacje przez niepowołane osoby. Uzyskanie certyfikatu SSL polega na jego kupieniu (poprzez firmę hostingową), a następnie jego instalacji na serwerze naszej strony internetowej. Dzięki temu w oknie przeglądarki obok adresu www zobaczymy też symbol kłódki, po kliknięciu w który uzyskamy informacje dotyczące szyfrowania. Każdy internauta będzie mógł dowiedzieć się, że połączenie z daną witryną jest zabezpieczone, jak też sprawdzić, kto jest wystawcą certyfikatu oraz do kiedy SSL jest ważny.
Przekierowanie http na https
Jeśli zakupiliśmy już certyfikat SSL, należy upewnić się, czy mamy wykonane przekierowanie http na https. Niektóre firmy hostingowe nastawione na klienta przeprowadzają nas krok po kroku przez ten proces. W innych przypadkach musimy wykonać to samodzielnie – jak? Otóż w pliku .htaccess należy wprowadzić odpowiedni kod pozwalający na zastosowanie przekierowania:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URO} [L,R=301]
Po zapisaniu pliku i zaktualizowaniu go na serwerze, przekierowanie http na https powinno już działać.
Po co jest https?
Oprócz wpływu na bezpieczeństwo przesyłanych danych, https ma znaczenie także dla pozycjonowania. Oczywiście pozycja w rankingu jest ustalana na podstawie bardzo wielu czynników, jednak wśród nich znajduje się właśnie protokół komunikacji. Obecnie Google dużą wagę przykłada do tego, aby strony internetowe były wartościowe i użyteczne dla odbiorców, ich bezpieczeństwo także ma więc znaczenie. Jest ono bowiem składnikiem user experience – internauta dzięki szyfrowaniu danych może czuć się bezpieczniej, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy musi pozostawić witrynie informacje o sobie, na przykład zapisując się do newslettera czy dokonując zakupu w sklepie internetowym.
Wiesz już, co oznacza https i dlaczego jest taki ważny – bezpieczeństwo przesyłanych danych to kluczowa kwestia nie tylko dla właściciela konkretnej strony internetowej, ale też dla osób, które ją odwiedzają. Dlatego właśnie warto posiadać aktualny certyfikat SSL i poprawne przekierowanie http na https.