Google Analytics to narzędzie pomagające w efektywnej obecności firmy w Internecie.

Raporty i analizy pomagają w podejmowaniu konkretnych działań zmierzających do ulepszania strony internetowej. Jest to narzędzie, które potrafi realnie wpłynąć na sukces firmy. Aby to jednak stało się możliwe konieczne jest, aby wiedzieć czym jest Google Analytics i poznać możliwości tego narzędzia.

Poznaj Google Analytics

Google Analytics jest bez wątpienia bardzo skutecznym narzędziem. Aby w pełni móc wykorzystać jego możliwości powinniśmy dowiedzieć się jakie ma funkcjonalności, a co za tym idzie odpowiedzieć sobie na pytanie: co możemy zmierzyć w Google Analytics? Zacznijmy od wyliczenia kilku najważniejszych kwestii, które śledzi system. Należą do nich:

  • badanie aktywności na stronie,
  • prowadzenie statystyk, ilu użytkowników i w jakim czasie odwiedza witrynę,
  • wychwytywanie najpopularniejszych treści,
  • badanie skuteczności kampanii marketingowych.

Mając tę wiedzę można skutecznie zmieniać stronę internetową tak, aby stawała się jak najpopularniejsza wśród potencjalnych klientów. Google Analytics dzięki swoim możliwościom pomaga osiągać cele biznesowe firmy.

Google Analytics – jak zacząć

Podstawową rzeczą, od której należy zacząć jest utworzenie konta Google Analytics. Rejestrację można przeprowadzić bezpośrednio na stronie Google Analytics. Należy wprowadzić podstawowe dane dotyczące strony internetowej oraz zaakceptować warunki korzystania z Google Analytics.

Google Analytics do gromadzenia informacji o konkretnej witrynie internetowej wykorzystuje kod śledzący GATC. Kod ten wpływa na tworzenie plików cookies, w których przechowane są najważniejszych informacji o użytkownikach witryny. Aby zacząć czerpać korzyści koniecznie należy wprowadzić kod.

Chcesz lepiej prowadzić biznes?


Warto wiedzieć jak dodać kod Google Analytics, który umożliwia programowi tworzenie raportów. Kod śledzenia znajduje się w panelu Google Analytics, przy rejestracji użytkownik zostaje przekierowany do miejsca, skąd można pobrać kod śledzący GATC. Aby dodać go do naszej witryny najczęściej konieczne jest wejście na serwer FTP. W pliku header.php zazwyczaj znajduje się kod który należy odpowiednio zmodyfikować. Kod można dodać także wykorzystując plugin do Google Analytics. Możliwość otrzymania statystyk i raportów możliwa jest nie wcześniej nić dobę po rejestracji.

Ciekawe funkcjonalności Google Analytics

Wiedza to potęga, a im więcej wiemy o danym narzędziu, tym skuteczniej możemy z niego korzystać. Znając narzędzie można ułatwić sobie pracę stosując filtry w Google Analytics.

Konfiguracja odpowiednich filtrów to kolejny krok, który należy wykonać, aby pozwoli dopasować Google Analytics do konkretnych potrzeb. Dane, które przejdą przez filtry są niemożliwe do odzyskania. Z tego względu zaleca się utworzenie kilku profili, w tym jednego bez żadnych filtrów. Bez wątpienia filtry ułatwiają pracę i zmniejszają ilość danych, które należy przeanalizować do tych najbardziej potrzebnych.

Raporty i informacje pozyskane przez Google Analytics można udostępniać. Możliwość dodawania użytkowników i przekazywania im uprawnień pozwala na korzystania z Google Analytics różnym osobom odpowiedzialnym za różne kwestie związane z funkcjonowaniem strony internetowej.

Odpowiednią diagnozę funkcjonalności witryny można osiągnąć dzięki właściwej segmentacji. Wpływa ona bezpośrednio na analizę danych i jest skutecznym narzędziem odsłaniającym aktualne problemy strony internetowej.

Google Analytics jest narzędziem pozwalającym niemalże każdemu na analizę i wyciągnięcie wniosków dotyczących funkcjonalności witryny internetowej firmy. Narzędzie to wykazuje skuteczność stosowane przez profesjonalnych programistów i amatorów. Google Analytics daje możliwość zwiększenia popularności strony i wpływa na skuteczność stosowanych metod marketingowych. Zarówno duże marki, jak i niewielkie firmy dzięki wiedzy czym jest Google Analytics mają możliwość zwiększenia zasięgów i trafienia do grupy odbiorców, dla których przeznaczony jest produkt. To proste narzędzie daje wiele możliwości, z których warto skorzystać.

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!