W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dowolnej działalności gospodarczej bez czytelnej i sprawnie działającej strony internetowej. Jej założenie może jednak okazać się problematyczne, jeśli nie posiadamy zaawansowanej wiedzy w tym zakresie. Na szczęście, cały proces można znacznie ułatwić i wykonać poszczególne czynności na własną rękę. Zebraliśmy podstawowe informacje związane z zakładaniem własnej strony internetowej.

Zakładanie własnej strony internetowej

Wiele osób zastanawia się, jak założyć stronę w Internecie. Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od zdefiniowania własnych wymogów i określenia celu danej witryny. Kluczowa jest także decyzja dotycząca stopnia rozbudowania danej strony. W praktyce sposobów na szybkie i mało problematyczne stworzenie strony jest kilka. Niektóre są darmowe, inne natomiast wymagają od nas zapłaty. Brak opłaty wiąże się jednak z brakiem własnej domeny, co nie będzie profesjonalne. Pisanie kodu od podstaw jest natomiast skomplikowane i wymaga dużej wiedzy w tym zakresie. Koszt związany z utrzymaniem domeny i serwera to około 200 zł w skali roku – wartości te mogą jednak różnić się w zależności od usługodawcy.

Na co zwrócić uwagę używając kreatora?

Gdzie założyć stronę internetową? Doskonałym wyborem są gotowe narzędzia! Wybierając kreatora strony warto zwrócić uwagę na to, jakie szablony są oferowane. Skupmy się na estetyce danego projektu, a także na tym czy jest on funkcjonalny. Znaczenie ma również kwestia oferowanych przez kreator technologii. Dowiedzmy się czy kreator stworzony jest zgodnie ze standardami CSS i HTML5. Kluczowe znaczenie ma również łatwość aktualizacji i edycji strony. Pamiętajmy o responsywności szablonu – witryna powinna nie tylko ładnie wyglądać. Jej przeglądanie nie może sprawiać problemów na żadnym urządzeniu. Do pozostałych aspektów, które mogą mieć znaczenie, zaliczamy przestrzeń dyskową, oferowany hosting, liczbę podstron, wsparcie sprzedaży i jakość obsługi.

Chcesz lepiej prowadzić biznes?

Czym jest certyfikat SSL?

Każdy, kto wie, jak zrobić stronę internetową, zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia bezpieczeństwa. Koniecznie musimy zaznajomić się z certyfikatem SSL. Jest to protokół sieciowy, stanowiący niemalże gwarancję poufności informacji, które przesyłane są od użytkownika do serwera i w drugą stronę. Można go rozpoznać po symbolu zamkniętej kłódki obok paska przeglądarki, a także po przedrostku „https://”. Certyfikat SSL ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i wiarygodność strony. 

Domena strony internetowej

Każda strona internetowa musi posiadać własną nazwę. Właśnie z tego powodu rejestrowana jest domena internetowa. W praktyce jest to specjalny adres URL, który to zostaje przyporządkowany do naszego adresu IP. Zanim jednak zdecydujemy się na jej zarejestrowanie, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jej dostępność. Upewniamy się czy dana nazwa nie ma swojego abonenta. Jeśli adres jest dostępny, wówczas wybieramy okres abonamentowy, którym jesteśmy zainteresowani i przechodzimy przez dalsze formalności. 

Jeżeli chcemy stworzyć naprawdę profesjonalną i niezawodną stronę internetową, nieodzowna może okazać się pomoc fachowców. Warto więc skorzystać z usług web developera. Takie rozwiązanie wiąże się z kosztami, ale za to zapewnia nam spokój i ogromną oszczędność czasu.

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!