Niezależnie od tego, jaką formę ma posiadać Twoja strona internetowa – czy będzie to wizytówka firmy, sklep internetowy czy może blog – w każdym przypadku powinieneś najpierw zastanowić się, jaki hosting wybrać. Ma to duże znaczenie, ponieważ dobry hosting sprawia, że strona działa szybko i niezawodnie.

Co to jest hosting?

Zanim wymienimy korzyści dobrego hostingu, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest hosting. Według najprostszej definicji jest to usługa udostępniania miejsc na własnych serwerach. Oznacza to, że duże serwerownie dają pojedynczym osobom czy firmom możliwość “zarezerwowania” pewnej objętości dysku twardego na potrzeby plików domeny. Nowo tworzona strona internetowa musi być gdzieś założona, jej pliki muszą mieć swoje miejsce. Dostawcy hostingu posiadają jednak różne oferty, proste lub z dodatkowymi funkcjonalnościami, dlatego warto rozejrzeć się pośród propozycji, aby dokonać jak najlepszego wyboru.

Darmowy czy płatny hosting?

Oczywiście istnieje możliwość skorzystania z darmowej platformy pozwalającej np. na założenie bloga, bez konieczności posiadania własnej domeny. Niemniej wówczas w nazwie bloga/strony pojawia się też nazwa platformy, co może negatywnie wpływać na odbiór społeczny (wydaje się to mniej profesjonalne). Ponadto bezpłatne oferty wiążą się z wieloma ograniczeniami, mamy o wiele mniej możliwości tworzenia strony tak, jak chcemy. Specjaliści zwykle doradzają więc płatny hosting. Jego cena roczna potrafi wahać się od 50 do nawet 600 zł. Wybierając, warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na cenę, ale też na parametry i funkcje.

Jaki hosting pod WordPressa?

Wiesz już, co to jest hosting i z pewnością chcesz poznać sposób na wybór najlepszego z nich. Najpierw jednak należy ustalić, jaką stronę internetową chcesz postawić. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się tworzenie stron z wykorzystaniem WordPressa. Jest to bowiem sposób szybki i niewymagający dużej wiedzy technicznej. Dlatego być może zastanawiasz się właśnie, jaki hosting pod WordPressa byłby najlepszy. Niektórzy dostawcy oferują bowiem pewne ułatwienia, pozwalające na szybką instalację WordPressa na serwerze (za pomocą jednego kliknięcia wszystkie pliki instalują się automatycznie). Jest to bardzo dobra opcja dla osób początkujących, które nie chcą zbytnio “grzebać” w plikach serwera. Taki hosting pod WordPressa posiada też zwykle bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o dostępne GB, jak też możliwość tworzenia kopii zapasowych. Zapewnia niezawodność i szybkość.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

Oczywiście to wszystko ogólniki dotyczące tego, jaki hosting wybrać, tymczasem z pewnością wiele osób chciałoby wiedzieć, na co konkretnie zwracać uwagę. Ważną kwestią jest więc rodzaj dysku oraz jego powierzchnia – każda strona www ma przecież swoją wagę, ponadto wgrywanie grafik, zdjęć i obrazów będzie te gigabajty zużywać, podobnie jak duża ilość treści. Swoją wagę ma też baza danych, jak i tworzone kopie zapasowe. Oprócz określenia GB niektórzy dostawcy wskazują też limit ilości plików (mogą być ważyć mało, ale jeżeli przekroczysz ich ilość, serwer zablokuje możliwość dodawania kolejnych plików) i na to także warto zwracać uwagę. Dla hostingodawcy jest to głównie ochrona przed spamem, gdyż w przypadku kradzieży domeny mogłyby się na jej serwerze nagle zacząć pojawiać tysiące zainfekowanych plików.

Jeśli chodzi o to, jaki hosting pod WordPressa wybrać, tutaj wystarczy nawet maksymalnie 10 GB, gdyż same pliki WordPressa to tylko 60 MB, jednak wiadome jest, że wraz z rozwojem strony plików będzie przybywać. W przypadku zbliżania się do limitu gigabajtów, zawsze można zmienić pakiet hostingowy na lepszy.

Oprócz tego ważny jest wspomniany już rodzaj dysku. Warto wiedzieć, że dyski HDD są wolne (mimo że tanie), strona więc mogłaby ładować się długo, co prowadziłoby do tego, że odwiedzający szybko by rezygnowali z oczekiwania na jej uruchomienie. Szybsze są dyski SSD, a za najlepsze uważa się SSD NVMe. Oczywiście w zależności od dysku zmienia się cena pakietu hostingowego na wyższą. 

Jaki hosting wybrać? – ważne parametry

Kolejna ważna kwestia to transfer danych. Przykładowo jeśli każdy użytkownik podczas odwiedzin strony wykorzysta 15 MB transferu, a liczba miesięcznych odwiedzin naszej strony wyniesie 10 tysięcy, to zużycie będzie równe 150 GB. Takich parametrów hostingu powinniśmy więc szukać.  

Spore znaczenie dla wielu osób ma też możliwość założenia poczty e-mail dla domeny na hostingu, gdyż wówczas uzyskujemy możliwość stworzenia adresu zawierającego właśnie nazwę domeny. Jeśli nie chcemy posługiwać się prywatną skrzynką e-mail na darmowej platformie, wówczas możliwość założenia poczty będzie niezbędna. Ważne jednak, by miała ona zabezpieczenia antyspamowe – jeśli bowiem dodamy formularz kontaktowy na stronie, spamerskie boty mogą wysyłać niechciane wiadomości. Zabezpieczenia antyspamowe oferowane przez hosting ochronią nas przed tym.

Ponadto dostawca hostingu powinien nam oferować możliwość szybkiego zainstalowania certyfikatu SSL (pozwalającego na zaszyfrowanie połączenia), my zaś powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na procesor hostingu, pamięć RAM, a nawet na lokalizację serwera (powinna się ona znajdować w Polsce lub chociażby w Europie, gdyż wówczas czas potrzebny na przesył danych z serwera do lokalizacji odbiorcy jest najkrótszy). Przy wyborze hostingu zobacz też na wersję PHP, jaka obsługuje dany hosting.

Jak sprawdzić hosting strony?

Wiesz już, na co patrzeć przy wyborze hostingu dla nowej strony internetowej. Być może chcesz się wesprzeć przy tym jeszcze w jakiś sposób. Jeśli śledzisz jakąś witrynę lub sklep internetowy, który ładuje się błyskawicznie, może Cię interesować, jak sprawdzić hosting strony. Dzięki temu mógłbyś bowiem zapoznać się ze szczegółową ofertą danego dostawcy i stworzyć własną równie szybką witrynę na tym hostingu.  Do sprawdzenia mogą posłużyć takie narzędzia jak WhoIsHostingThis lub WhoIS Domain Tools, które są darmowe. 

Jak widać, kwestia tego, jaki hosting wybrać, jest dość skomplikowana, należy zwrócić bowiem uwagę na bardzo wiele parametrów. Niemniej jednak wiedząc już, czym się kierować, łatwo będzie nam wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Ostatnie artykuły

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!