Posiadanie własnej strony internetowej wiąże się z jej regularną aktualizacją. Internauci odwiedzający naszą witrynę chcą bowiem zawsze znajdować na niej aktualne, wartościowe treści – wówczas wiedzą, że strona „żyje”, że ktoś o nią dba. Jeżeli mamy pomysły na teksty – doskonale, publikując treści o wysokim poziomie, możemy zasłużyć sobie na miano eksperta w swojej dziedzinie. Należy jednak pamiętać o formatowaniu, a także o grafice. Internauci bowiem bardzo często najpierw „czytają oczami”, czyli po prostu dokonują ogólnego przeglądu strony internetowej czy danego wpisu blogowego. Uzupełnienie treści o ciekawe zdjęcia może wpłynąć pozytywnie na odbiór. Czy jednak musimy sami wykonać fotografie, które opublikujemy, czy możemy skorzystać z czegoś dostępnego w Internecie? Jak znaleźć zdjęcia na stronę internetową?

Darmowe grafiki na stronę internetową

Jeżeli chcemy przyciągnąć uwagę użytkownika, powinniśmy ubarwić wpis blogowy odpowiednią grafiką. Gdzie znajdziemy tę darmową, z której każdy może skorzystać? Na samym początku warto zajrzeć do tzw. banków zdjęć. To takie strony, jak Pixabay, Fotolia czy Freepic. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwania na jednej z tych witryn konkretne hasło, a wyświetlą nam się związane z nim grafiki. Większość z nich jest darmowa, choć znajdują się tam też płatne zdjęcia, które możemy kupić, aby móc je bez problemu wykorzystać.

Niektórzy, nie wiedząc o istnieniu banków zdjęć, mają nadzieję, że darmowe grafiki na stronę internetową znajdą po prostu w wyszukiwarce Google Grafika. Korzystając jednak z tej opcji, należy pamiętać, że konieczne jest sprawdzenie praw autorskich obrazów. Być może nie są one dopuszczone do użytku komercyjnego i nie można ich powielać na innych stronach. Jak sprawdzić, czy grafika na stronę może być wykorzystywana powszechnie? Przy oknie wyszukiwania Google Grafika należy kliknąć sekcję Narzędzia, a następnie zakładkę Prawa do użytkowania. Zaznaczając właściwą opcję, zobaczymy w wyszukiwarce Google Grafika jedynie pasujące zdjęcia i obrazy.

Mam już zdjęcia na stronę internetową – co dalej?

Jeżeli wybrałeś już zdjęcia na stronę internetową, powinieneś pamiętać jeszcze o odpowiednim skalowaniu grafiki. Na witrynę nie warto wrzucać obrazu np. 3000 x 3000 px, gdyż znacząco spowolni to stronę, może wpłynąć też negatywnie na techniczny wygląd witryny (na przykład ramki się „rozjadą”, gdyż zdjęcie będzie szersze od nich). Dlatego konieczne jest skalowanie zdjęcia. Dobre wymiary grafiki na stronę internetową to np. 300 x 300 px. Do takiego bowiem rozmiaru automatycznie skaluje zdjęcia większość systemów CMS. Warto pamiętać też o tym, aby waga zdjęcia nie przekraczała 150-200 KB. Również format ma znaczenie, dlatego poleca się wybrać rozszerzenie .jpg, chyba że zamierzamy dodać wykresy, screeny, w których ich czytelność jest bardzo ważna, wówczas lepiej sprawdzi się .png. Jeżeli nie wiesz, jak samodzielnie zoptymalizować grafikę, aby nie utracić jej jakości, możesz skorzystać z takiego programu jak tinyjpg.com. Dzięki optymalizacji zdjęcia na stronę internetową będziesz mieć pewność, że czas ładowania strony nie wzrośnie zbyt mocno.

Jeżeli pozycjonujesz swoją witrynę, powinieneś pamiętać, że grafika na stronę powinna być zoptymalizowana także pod kątem SEO. Jak tego dokonać? Konieczna jest odpowiednia nazwa pliku oraz atrybut alt. Roboty Google nie widzą bowiem tego, co znajduje się na grafice – a mogą jedynie odczytać parametry, które pozwolą umieścić grafikę w Google Image, co pozwoli Ci zdobyć nowych odwiedzających.

Nazwa pliku graficznego powinna więc opisywać obraz – zamiast bezsensownego ciągu liter czy cyfr, warto po prostu w jednym czy dwóch słowach napisać, co przedstawia grafika, na przykład „czapka-z-daszkiem” zamiast „dfffhd”. Jeżeli nazwa pliku będzie równocześnie słowem kluczowym, które wykorzystujemy do pozycjonowania naszej witryny – będzie to dodatkowym plusem, który może przynieść nam korzyści. Pamiętajmy jednak, aby nie używać polskich liter, znaków specjalnych ani spacji – zamiast niej warto użyć po prostu łącznik jak w przedstawionym wyżej przykładzie.

Atrybut alt, choć niewidoczny dla internautów, jest bardzo ważny dla robotów Google, gdyż to właśnie dzięki niemu mogą dowiedzieć się, co przedstawia grafika. Większość systemów CMS już w kreatorze dodawania grafiki posiada opcję dodania opisu alternatywnego, jednak jeżeli musimy zrobić to ręcznie, wówczas w kodzie strony powinno znaleźć się: <img src=”http://nazwastrony/czapka-z-daszkiem.jpg” alt=”Modna czapka z daszkiem”/>

To najważniejsze kwestie związane z tym tematem. Wiesz już, gdzie znaleźć darmowe grafiki na stronę internetową, jeżeli nie możesz wykonać zdjęć samodzielnie (warto jednak pamiętać, że unikalne, nowe fotografie są zawsze lepiej odbierane niż grafiki z banku zdjęć). Znasz wymiary grafiki, odpowiedni format oraz wagę, która nie wpłynie na zwolnienie tempa ładowania witryny. Wiesz już też, dlaczego konieczna jest odpowiednia nazwa pliku oraz uzupełnienie atrybutu alt. Możesz zatem zacząć uzupełniać wpisy blogowe czy inne treści na stronie o pasujące grafiki, dzięki którym przyciągniesz użytkowników.

 

Ostatnie artykuły

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!