Wyroby z tworzyw sztucznych spotkać można praktycznie na każdym kroku. Tak naprawdę ciężko wyobrazić sobie to, że materiały bazujące na tworzywach sztucznych przestaną istnieć, kiedy istnieje tak duża potrzeba ich użycia. Na czym polega przetwórstwo tworzyw sztucznych? Oto kilka podstawowych informacji, jakie związane są z tym tematem.

Co trzeba wiedzieć o tworzywach sztucznych?

Jedna z najważniejszych informacji, to ich podział. Dzieli się je na poszczególne grupy:

  • elastomery — główną cechą jest utrzymanie zdolności do odwracalnej deformacji bez przerywania ciągłości strukturalnej. Ta zaleta pozwala zastąpić w produkcji kauczuk naturalny.
  • plastomery — główna cecha to niski współczynnik odkształcania w temperaturze pokojowej. Jest to również materiał, który zachowuje dobre właściwości sprężyste.

Jeżeli już jest mowa o plastomerach, to należy także wymienić: termoplasty (syntetyczny materiał wielocząstkowy), duroplasty (nie ulegają powtórnemu uplastycznieniu, są w stanie podołać uszkodzeniom mechanicznym).

To właśnie dzięki temu, że można tworzywa sztuczne dowolnie formułować, są tak chętnie wykorzystywane w przemyśle.

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Obecnie w przemyśle użytkowane są różne metody, jakie pomagają w obróbce takich materiałów termoplastycznych. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić formowanie wtryskowe, formowanie wtórne, kalandrowanie, wytłaczanie.

Jeżeli jednak mowa jest o tworzywach sztucznych termo- i chemoutwardzalnych, wyróżnia się następujące metody przetwarzania: formowanie kontaktowe, wykonywanie odlewów, prasowanie laminatów, prasowanie tłoczne, prasowanie przetłoczne.

Każda z tych metod — niezależnie od tego, z jakim tworzywem sztucznym ma się do czynienia — wymaga zaawansowanego parku maszynowego, jak również pracowników, którzy doskonale wiedzą, jak mają z maszynami postępować. Tylko dzięki możliwe będzie wykonanie poszczególnych produktów na zlecenie firm z różnych gałęzi gospodarki. Wyroby z tworzyw sztucznych chwilę obecną wykorzystywane są m.in. w motoryzacji, medycynie, lotnictwie, przemyśle elektrotechnicznym czy elektronicznym.

Czy warto bazować na przetwórstwie tworzyw sztucznych?

Oczywiście, że tak. Te działania pozwalają naprawdę na wiele, pozyskując różnego rodzaju części, jakie wykorzystuje się m.in. przy aparaturach mających na celu ratowanie życia ludzkiego. Zastosowanie tworzyw sztucznych jest ogromne i nigdy nie spadnie. Chociażby z tego względu, że można formować je w dowolnych kształtach. Koniecznością jest jednak dopasowanie odpowiednich wtryskarek, jakie można zakupić w specjalistycznych sklepach — w miejscach, gdzie zawsze można zapewnić sobie fachowe doradztwo. Nawet wtedy, kiedy klient nie do końca jest pewny, co też powinien wybrać. To na wtryskarkach opiera się cała linia technologiczna, jaka pozwala na przetwórstwo tworzyw sztucznych. Chociaż nie można zapomnieć także o urządzeniach peryferyjnych, jakie również pełnią bardzo ważną funkcję. Bez nich cały proces produkcyjny nie będzie miał żadnych szans powodzenia.

Ostatnie artykuły

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!