Intuicyjne korzystanie ze strony internetowej, z urządzenia, platformy czy systemu jest bardzo ważne dla praktycznie każdego użytkownika. Wiadomo, że odbiorcy różnią się między sobą poziomem zaawansowania w obsłudze elektroniki i Internetu, dlatego nowoczesne rozwiązania powinny ułatwiać korzystanie ze sprzętów czy systemów, aby każdy potrafił to robić bez konieczności zdobywania nowej wiedzy, nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z komputerem czy inną maszyną. Dlatego właśnie tak ważne jest tworzenie intuicyjnego interfejsu użytkownika (UI). Ale po kolei.

Co to jest interfejs użytkownika?

Z pewnością na samym początku pojawia się pytanie „co to jest interfejs użytkownika?”. Otóż to pewnego rodzaju system, który umożliwia komunikowanie się użytkownika z komputerem – tj. wydawanie poleceń w określony sposób, aby te realizował komputer. Zatem podstawowym celem jest interakcja między człowiekiem a maszyną. Do komunikacji mogą służyć dotyk czy głos, ale najczęściej użytkownik wspiera się pomocą myszki, touchpada czy klawiatury. Warto wspomnieć, że UI może być zaprojektowany w sposób graficzny lub tekstowy. Wyróżniamy także NUI – czyli naturalny interfejs użytkownika, uznawany za najbardziej przyjazny.

Projekt interfejsu użytkownika

Zanim specjalista podejmie się stworzenia projektu interfejsu użytkownika, powinien zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać taki UI. Będzie to przede wszystkim:

– wspomniana już wielokrotnie intuicyjność. Ekran powinien być czytelny, a wszelkie elementy interfejsu odpowiednio rozmieszczone, tak aby były dobrze widziane przez użytkownika. Ponadto powinny znajdować się tam, gdzie przeciętny użytkownik spodziewa się je zobaczyć.

– responsywność. To podstawa współczesnych stron internetowych oraz platform i aplikacji. Muszą być one dostosowane do prawidłowego wyświetlania na ekranach różnych wielkości – od monitorów komputerów stacjonarnych po małe ekrany smartfonów. Zmiana urządzenia do obsługi systemu/strony nie powinna powodować jej „rozjeżdżania się”.

– funkcjonalność. To kolejna ważna cecha UI. Interfejs powinien być pomocny użytkownikowi, między innymi poprzez wyświetlanie błędów czy wskazywanie, co aktualnie robi użytkownik i gdzie może przejść do innej opcji itd.

– szybkość. Wskazuje się obecnie, że internauta jest w stanie poczekać nie więcej niż dwie sekundy na załadowanie się dowolnej witryny, dlatego właśnie szybkość jakiegokolwiek interfejsu powinna być bardzo ważną cechą dla projektanta UI. Ponadto interfejs nie powinien się zawieszać, a liczba kroków potrzebna do wykonania jakiejś czynności powinna być jak najmniejsza.

– konsekwencja. Gdy już projektant zdecyduje się na jeden styl tworzenia UI, powinien się go konsekwentnie trzymać, gdyż zastosowanie niepasującego elementu może zaburzyć strukturę interfejsu.

– niezawodność. Tę cechę powinniśmy raczej wymienić jako pierwszą – interfejs nie powinien ulegać częstym awariom, gdyż to sprawi, że użytkownik zrezygnuje z korzystania z niego.

Różnice między graficznym a tekstowym interfejsem użytkownika

Wiesz już, co to jest interfejs użytkownika oraz jakie powinien mieć cechy. Każdy projekt UI będzie jednak inny – przyjrzyjmy się zatem różnicom między graficznym a tekstowym interfejsem użytkownika. Graficzny UI służy do przedstawienia danych za pomocą obrazów, widgetów oraz rysunków – jest to rozwiązanie bardziej atrakcyjne dla użytkownika. Obecnie odchodzi się od projektowania jedynie tekstowych interfejsów, które wykorzystują – jak sama nazwa wskazuje – przekaz danych za pomocą tekstu. Tekstowe komendy stosuje się jednak przy małych i nieskomplikowanych ze względu na swoją budowę systemach. 

Warto wspomnieć jeszcze o trzecim, wymienionym wcześniej UI, czyli o naturalnym interfejsie użytkownika. Jest to nowoczesne rozwiązanie, wykorzystujące m.in. UX – user experience. Dane zebrane na podstawie analizy wcześniejszych doświadczeń użytkownika, pozwalają stwierdzić m.in. jak powinny być rozmieszczone poszczególne elementy interfejsu, jakie kolory bardziej przyciągają wzrok użytkownika itd. Przykładowo kolor czarny jest wykorzystywany jako kolor czcionki i/lub obramowania; biały – odnosi się zwykle do wolnej przestrzeni; czerwony – informuje o krytycznych sytuacjach; zielony – kojarzy się z bezpieczeństwem; żółty – ostrzega; niebieski – jest całkiem neutralny. Projekt interfejsu użytkownika powinien uwzględniać właśnie wskazówki dotyczące kwestii kolorów czy rozmieszczenia elementów. Wówczas można stworzyć system, który będzie naprawdę przyjazny w obsłudze.

Odpowiedź na pytanie „UI co to?” nie powinna już stwarzać żadnych problemów. Mimo wszystko wykonanie intuicyjnego interfejsu użytkownika nie należy do najprostszych – trzeba bowiem przy tym pamiętać o naprawdę wielu kwestiach. Wiemy jednak, że wykorzystując funkcjonalne rozwiązania oraz zapewniając szybkie i sprawne działanie UI, można zagwarantować użytkownikowi satysfakcję z korzystania z tak przyjaznego interfejsu – i do tego właśnie dążą projektanci UI podczas swojej pracy.

Ostatnie artykuły

Aktualna wiedza dla subskrybentów

Chcesz mieć dostęp do aktualnych treści?

Zapisz się do naszego newslettera! 

Chcesz rozwiązać swój problem?

Nie znalazłeś odpowiedzi na dany temat lub potrzebujesz pomocy?
Wypełnij formularz! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!