Programiści mają do dyspozycji wiele narzędzi do edytowania kodu. Wybór jest zależny od kilku czynników: stopnia zaawansowania, priorytetów, indywidualnych preferencji. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej mocnym i słabym stronom Visual Studio oraz Visual Studio Code, które pod niektórymi względami są podobne tylko z nazwy.
Visual Studio Code i Microsoft Visual Studio – co to jest?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest zintegrowane środowisko programistyczne/zintegrowane środowisko rozwoju (Integrated Development Environment), nazywane w skrócie IDE. Krótko mówiąc, jest to program lub zespół programów, które wykorzystuje się do tworzenia, modyfikowania, testowania i konwersji oprogramowania.
Jego przykładem jest właśnie Microsoft Visual Studio, które umożliwia pisanie aplikacji na Windows, Windows Phone, Windows CE, .NET Framework, Microsoft Silverlight, Linux, MacOS oraz konsole XBOX. Visual Studio pozostaje w użytku od 1997 roku, systematycznie aktualizowane. Najnowsza wersja produkcyjna jest dostępna od listopada 2021 roku, a jedną z najważniejszych nowości jest ulepszone IntelliCode, czyli rozszerzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy kodu. Narzędzie jest dostępne w kilku wersjach:
- Visual Studio Express – uproszczona wersja odpowiednia dla studentów i osób zainteresowanych programowaniem,
- Visual Studio Standard – wersja umożliwiająca zastosowanie wtyczek i biblioteki oprogramowania Microsoftu (MSDN),
- Visual Studio Professional – przeznaczona również do zdalnego debugowania oraz tworzenia oprogramowania mobilnego,
- Visual Studio Team System – wersja posiadająca dodatkowe ułatwienia dla współpracujących ze sobą programistów.
Visual Studio Code to darmowy edytor kodu również opracowany przez Microsoft. Edytor miał być przede wszystkim lekki, ale jego funkcjonalności można rozbudować za pomocą dostępnych rozszerzeń. Visual Studio Code wspiera debugowanie i automatyczne uzupełnianie kodu, zarządzanie jego wycinkami oraz refaktoryzację. Dostępna jest również funkcja uwzględniana obecnie w większości edytorów programistycznych, czyli kolorowanie składni – wyróżnianie elementów składniowych kodu źródłowego.
Visual Studio vs Visual Studio Code
Warto zacząć od tego, do czego służy Visual Studio. Posiada wszystkie funkcje wymagane do rozwoju projektu. Jest więc kompletnym rozwiązaniem wykorzystywanym głównie przez programistów .NET, czyli zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem systemów, aplikacji czy programów. Visual studio posiada m.in. automatyczne uzupełnianie IntelliSense, które jednocześnie służy jako dokumentacja. Wyposażone jest również w mechanizmy refaktoryzacji kodu, czyli jego zmieniania, aby zachować wysoką jakość, ale nie zmieniać funkcjonalności. Dostępny jest także debugger, który odnajduje i identyfikuje błędy na poziomie kodu źródłowego, ale też maszynowego, czyli dostępnego w wersji zrozumiałej dla procesora.
Mimo podobnej nazwy, Visual Studio Code ma inne zastosowanie od omówionego wyżej środowiska. Jest to znacznie „lżejsze” rozwiązanie, ale co za tym idzie – nie posiada wszystkich narzędzi niezbędnych do rozwoju projektu. Używa się go do przeglądania, edycji, uruchamiania, robienia notatek i debugowania kodu źródłowego. Visual Studio Code można uznać za wersję Lite programu Visual Studio, dlatego sprawdza się u osób, które nie potrzebują pełnego środowiska IDE.
Visual Studio Code – edytor kodu dla początkujących?
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że coraz więcej osób postanawia spróbować swoich sił w programowaniu. Nauczenie się, jak korzystać z Visual Studio Code to dobry pierwszy krok, ponieważ jest to jeden z edytorów polecanych początkującym. Interfejs jest łatwy w użyciu, a automatyczne uzupełnianie kodu i podświetlanie składni ułatwiają pracę. Warto też pamiętać, że jest to „odchudzona” wersja pełnoprawnego IDE, dlatego nie zaszkodzi ją przetestować. Można zacząć od podstaw, a następnie dodawać za pomocą wtyczek kolejne funkcjonalności, kiedy potrzeby i umiejętności będą rosnąć.
Warto pamiętać, że dzięki takim rozwiązaniom jak Visual Studio Code, początkujący programiści mogą testować nowe rozwiązania i poszerzać swoje umiejętności za darmo. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które narzędzie jest lepsze, ponieważ jest to zależne od rodzaju tworzonego oprogramowania oraz stopnia zaawansowania.